Slovník pojmů

Abrazie

Abrazie obecně označuje obrušování, oškrabávání, vyhlazování. Tento pojem se používá v geologii, strojírenství, zemědělství i v medicíně.
Nejčastěji se setkáváme s označením abraze zubů, nicméně lze tímto pojmem označit i kyretáž v gynekologii, seškrábání povrchu sliznice či odřeniny na končetinách.

Amalgám

Amalgám je slitina rtuti s jiným kovem. Využívá se zejména ve stomatologii jako výplňový materiál zubů.

Dentální hygiena

Profesionální dentální hygiena je významnou prevencí, jak si udržet zdravý krásný chrup bez kazů. Je důležité absolvovat ji pravidelně, ideálně dvakrát do roka. Dentální hygienu tvoří několik úkonů, jejichž výsledkem jsou očištěné a viditelně bělejší zuby zbavené povlaku a zubního kamene. Kroky dentální hygieny:

Dásně

Dásně – gingiva je sliznice nacházející se v ústní dutině, která pokrývá výběžky čelisti a sáňky. Jinak řečeno, je to měkká tkáň v okolí zubů. Část dásně kolem zubních krčků je volná. Na místech kolem nich vytváří tvz. dásňový žlábek. Jeho přirozená hloubka je u zdravého dásně velká asi 3 milimetry. Zbytek dásně je pokryt alveolární kostí, která je k němu pevně připojena.  Dásno následně přechází do okolní sliznice, která je výstelkou ústní dutiny. V mezizubním prostoru se dáseň sbíhá do trojúhelníkového útvaru, který tato místa vyplňuje – vzniká tzv. mezizubní papila.

Endodoncie

Používá se v případě, kdy zubní kaz již zasáhl do dřeně a způsobil její zánět. V takovém případě je již nemožné kaz jednoduše vyvrtat a zub ošetřit výplní. Endodoncie spočívá ve vytažení nervů z kořenových kanálků, následováné řádnou desinfekcí speciálním roztokem a poté již zaplněním kanálků kořenovou výplní. Díky tomu o váš zub nepřijdete a užijete si s ním dalšího kousání.

Fluoridace

Fluoridace je podpora zubní skloviny fluoridy. Jsou to látky, které přispívají ke snížené tvorbě zubního kazu. Fluor eliminuje tvorbu štěrbin v zubech. Ty jsou častým místem pro hromadění škodlivých bakterií, jejichž přemnožení v dutině ústní vede ke vzniku kazu. Fluoridy zabraňují také látkové výměně bakterií, a tedy produkci kyselin, které narušují zubní sklovinu a brání v odvápňování chrupu.

Kofferdam

Blána, která v ústech pacienta zajistí suché prostředí pro práci zubaře a zároveň přináší komfort pro pacienta. Izoluje ošetřovaný zub od zbytku úst.

Kompozit

Neboli bílá výplň. Narozdíl od amalgámu, který se do zubu musí vklínit, se kompozitní výplň k zubu váže přímo k zubu. Díky tomu se může aplikovat do jakékoliv vyhloubeniny či přímo na plochu zubu. Se zubem narozdíl od amalgámu tak tvoří jeden celek. Tím se minimalizuje nebezpečí prasknutí zubu. Další výhodou oproti amalgámu je její vzhled, kdy ji těžko rozeznáte od vašeho zubu.

Kořen

Kořen je část zubu skrytá v dásni a kosti, která do zubu kořenovými kanálky vede cévy a nervy, a upevňuje zub v čelisti. Jednotlivé skupiny zubů se liší počtem kořenů i kořenových kanálků, kdy například řezáky mají po jednom kořeni, zatímco takové horní stoličky mají kořeny tři.

Korunka

Náhrada zubu, která se nacementuje na zbytek vašeho  zubu, který se tak vrátí zpátky do funkce a zároveňpůvodního je chráněn před prasknutím. Korunky se vyrábí v zubní laboratoři a mohou být různého typu – keramické, které nerozeznáte od původního zubu, kovové, které plní funkci, ale moc krásy nepobraly, či kompromisní fasetované, kdy zvnějšku je povrch keramický, ale zbytek korunky je z kovu. Abyste nemuseli běhat s nabroušeným zubem čekajícím na zhotovení korunky, tak se může udělat i dočasná pryskyřičná korunka.

Medové zuby

Zkažené mléčné zuby jsou poměrně častý jev. Jedním z běžných druhů zubního kazu jsou tzv. medové zuby – známe je také pod označením lahvový nebo dudlíkový kaz.
Nejčastěji se vyskytuje na horních řezácích, které může napadat již během prořezávání, a jsou proto k rozvoji a rozšíření zubního kazu velmi náchylné. Riziko medových zubů je největší u malých dětí, které z láhve sají sladké nápoje.

Mléčné zuby

Mléčné zuby jsou dočasným dětským chrupem. Sestává z 20 zubů – tvoří jej 8 řezáků, 8 židlí a 4 oční zuby. První mléčný zub se zvykne prořezávat ve věku 6 měsíců života dítěte do zhruba třetího roku. Mléčné zuby začínají vypadávat v předškolním věku až přibližně do 12 let, kdy jsou kompletně nahrazeny trvalým chrupem. Základ mléčných zubů se v dásních vytváří kolem 6. týdne těhotenství. Mléčné zuby jsou prvním chrupem a jsou základem pro trvalé zuby, které jej později nahradí. Nejčastěji se člověka první zuby objevují až po několika měsících života dítěte. Zajímavostí je, že mléčný chrup je základem budoucího trvalého chrupu a také, že mléčné zuby jsou obvykle bělejší a menší, než zuby dospělého člověka.

Můstek

Pokud jste přišli o zub, je zapotřebí řešit vzniklou mezeru. Nejen, kvůli černé díře v úsměvu, ale také proto, že okolní zuby brzy začnou cestovat, a tím vám zbortí váš přirozený skus. Můstkem se přemostí vzniklá mezera, kdy se zbrousí zuby sousedící s mezerou a na ně se nacementují korunky, které jsou spojeny s tzv. mezičlen, což je náhrada chybějícího zubu.

Onlay, Inlay

Laboratorně zhotovená výplň, která je schopna přesně nahradit i větší množství chybějících tvrdých zubních tkání. Váže se na zub obdobně jako kompozitní výplně. Používá se tehdy, kdy zub nelze dostavět klasickou výplní v ordinaci, ale současně by byla škoda jej brousit na korunku.

Pečetění zubů

Pečetění zubů je bezbolestný úkon, který slouží jako prevence vzniku zubního kazu u dětí. Jedná se o jednoduchou proceduru, která mnohým ušetří starosti s bolestí z porouchaného chrupu.

Sanace

Termín sanace se vyskytuje v různých odvětvích. Obecně označuje nápravu nežádoucích poměrů, podmínek, prostředí apod., jinak řečeno ozdravení. V medicíně jde o uzdravení, respektive vyléčení.

Sklovina

Zubní sklovina je tvrdá zubní tkáň. S dentinem – zubovinou a zubním cementem vytváří základní strukturu zubu a formuje jeho tvar. Sklovina naléhá na dentin a překrývá povrch korunky zubu. V oblasti krčku dochází k jejímu zúžení, přičemž sklovina přechází do zubního cementu – ten pokrývá dentin na povrchu zubního kořene.

Střenní zub

Chrup je souhrnem všech zubů jedince. Chrupy se dělí podle různých kritérií. Čtyři základní typy zubů u savců jsou řezák, oční zub, střenní zub a židle. Člověku se během života vymění dva typy zubů – v dětství mu vyrůstají mléčné zuby, které se později nahradí trvalým chrupem. Dospělý člověk má 32 trvalých zubů, z toho 8 řezáků, 4 oční zuby, 8 střenních zubů a 12 židlí. Trvalé zuby se prořezávají od 6. do 14. (druhé židle) až 21. (třetí židle) roku.

Trvalé zuby

Zub je tvrdá anatomická struktura nacházející se v ústní dutině člověka. Hlavní funkcí zubů je zpracování potravy, tvorba řeči a zvuků a formování obličeje. Člověku se v průběhu života vymění dva typy zubů. V dětství mu nejprve rostou mléčné zuby, které začnou kolem 5. roku života vypadávat a nahradí je zuby trvalé.

Umělé zuby

Umělé zuby nahrazují ztracený či poškozený vlastní chrup. Jejich funkcí je plnohodnotně nahradit chybějící zuby a předejít ztrátě měkkých a tvrdých tkání. Zajišťují obnovu chrupu po funkční, estetické, fonetické, psychické, profylaktické, sociální a ekonomické stránce. Současná protetická stomatologie nabízí široké možnosti zubních náhrad.

Zirkonové zuby

Zirkonové zuby se vyznačují specifickými vlastnostmi, díky čemuž jsou u pacientů velmi žádanou zubní náhradou. Zirkon na zubech je pevný jako kov, ale vzhledem připomíná porcelán. Jedná se o bioinertní materiál – nezpůsobuje alergie ani pigmentace, které se mohou objevit při kovokeramické korunce.

Žluté zuby

Zabarvení zubů se liší a je u každého člověka individuální. Barvu chrupu a to, jestli máme žluté zuby, může ovlivňovat věk, genetika i nevhodné návyky a potraviny.

Zub moudrosti

Zuby moudrosti mylně v názvu naznačují, že mají něco společného s inteligencí. Nazývají se tak pouze z důvodu, že se prořezávají až v dospělém věku – nejčastěji od 18 do 30 let. Tvar zubu moudrosti je velmi individuální, stejně jako průběh prořezávání a počet kořenových kanálků, jeho uložení a založení.

Zubní kámen

Zubní kámen je problém, který trápí většinu populace. Problémem je zejména nedůsledné čištění zubů a mezizubních prostor. Pokud se zuby dobře nevyčistí, vytváří se na nich zubní povlak, následně se ze slin a zbytků potravy na něm začnou usazovat minerály a měkký povlak se mění na tvrdý zubní kámen. Když se zubní kámen neodstraní včas, dochází k dráždění dásně, z čehož vznikají další zdravotní komplikace – často až nepříjemné záněty dásní. V důsledku toho často dochází ke ztrátě zubů.

Zubní povlak

Zubní povlak je měkká a lepivá mikrobiální vrstva – biofilm. Má žlutobílé zabarvení a nejčastěji se usazuje na místech dutiny ústní, kde je horší přístup a snížená možnost samočištění chrupu.